SC UNIMA udeľuje ceny a vyznamenania vynikajúcim bábkarom, čím podporuje svoje poslanie propagovať a uznávať excelentnosť v oblasti bábkarstva. UNIMA hrá zásadnú úlohu pri propagácii a zachovaní bábkarského umenia v celosvetovom meradle.
Ocenenie UNIMA 2023
Výbor Slovenského centra UNIMA udelil v roku 2023, počas fetivalu Bábková Žilina, ocenenie za celoživotný prínos v oblasti bábkového divadla Ivici Ozábalovej, in memoriam Marte Žuchovej a in memoriam Antonovi Dušovi.
Ceny odovzdal predseda SC UNIMA Peter Tabaček a členka výboru Petronela Dušová.
Ocenenie UNIMA 2022
Výbor Slovenského centra UNIMA udelil v roku 2022, počas fetivalu Bábková Žilina, ocenenie za celoživotný prínos v oblasti bábkového divadla Terézii Szabovej-Kornošovej, Vladimírovi Predmerskému a in memoriam Ing. Igorovi Rymarenkovi.
Ceny odovzdal predseda SC UNIMA Peter Tabaček a členka výboru Petronela Dušová.
Ocenenie UNIMA 2016
V roku 2016 udelilo Slovenské centrum UNIMA Cenu za divadelný výskum Ewe Tomaszewskej z Poľskej republiky za knihu Tam i z powrotem (Tam a späť), v ktorej písala o tvorbe slovenských bábkarskych umelcoch v Poľsku.
PhDr. PaedDr. Vladimír Siváček PhD (1942 – 2005)
historik umenia, amatérsky bábkar a zakladateľ Múzea bábkarskej kultúry a hračiek...
PhDr. PaedDr. Vladimír Siváček PhD (1942 – 2005), historik umenia, amatérsky bábkar a zakladateľ Múzea bábkarskej kultúry a hračiek, Slovensko
Vladimír Siváček sa narodil v roku 1942 v Trnave. V 60. rokoch vyštudoval históriu a slovenský jazyk na Pedagogickom inštitúte Univerzity Komenského v Trnave.
Neskôr sa intenzívne venoval amatérskemu bábkarstvu v Krajskom dome detí v Trnave. Pravidelne spolupracoval s ďalšími amatérskymi bábkarskými súbormi v regióne Trnavy. V rokoch 1965 – 1971 sa stal Siváček vedúcim detských a dospelých bábkohereckých krúžkov.
Bábkarstvo bolo jeho obľúbenou a milovanou činnosťou. V rokoch 1971 – 1973 sa externe podieľal na výchove bábkového divadla a réžie na Akadémii múzických umení v Prahe na katedre bábkarskej tvorby, ktorá bola v tom čase jedinou vysokou školou v bývalom Československu. Vladimír Siváček pôsobil ako autor a dramaturg bábkových hier a ako režisér v oblasti amatérskeho bábkového divadla, ako aj propagátor bábkového divadla a spolupracovník Slovenskej verejnoprávnej televízie.
V roku 1975 sa stal členom UNIMA av roku 1985 bol zvolený do slovenského predstavenstva UNIMA.
V rokoch 1976 – 1990 vykonával funkciu intendanta Galérie Jána Koniarka v Trnave a od roku 1995 sa stal súdnym znalcom v odbore výtvarné umenie. Vladimír Siváček napísal desať kníh. Medzi inými napr. Osobnosti bábkového divadla na Slovensku, monografia Múzeum Imre Madácha v Dolnej Strehovej.
V druhej polovici 80. rokov vynaložil značné úsilie na zriadenie múzea bábkarstva na Slovensku. Táto veľká ambícia sa naplnila v roku 1993, kedy bolo založené Múzeum bábkarskej kultúry a hračiek v Modrom Kameni ako súčasť Slovenského národného múzea.
Od roku 1995 buduje Múzeum bábkarskej kultúry a hračiek pod vedením svojho intendanta Dr. Vladimíra Siváčka pozoruhodnú zbierku bábok, scén, scén, rekvizít a textov. Jeho snahou sa zbierka múzea značne rozšírila o bábky z európskych a ázijských krajín. Dr. Vladimír Siváček PhD bol okrem iného zakladateľom bábkarského festivalu Modrý Kameň a ako aktívny člen slovenskej UNIMA prispel k propagácii bábkarstva v regióne i v zahraničí. V roku 2004 získal titul Čestný člen UNIMA.
Múzeum bábkarskej kultúry a hračiek nadväzuje na Siváčkov odkaz a snahu propagovať bábkarstvo ako neoddeliteľnú súčasť slovenského a európskeho kultúrneho dedičstva.
Historické dokumenty UNIMA - poskytla pani Ida Hledíková
Spomíname na našich kolegov
Marica Mikulová
Eva Čárska
Igor Rymarenko sen.