je národným centrom Medzinárodného bábkarského zväzu, ktoré zaštiťuje UNESCO. UNIMA – International de la Marionnette má sídlo vo Francúzsku, v meste Charleville – Mézieres, kde sa nachádza aj Medzinárodný bábkarský inštitút a bábkarská škola.
Zjazd bábkarov v Prahe v roku 1929
UNIMA združuje profesionálov, ochotníkov, divadelných vedcov i priateľov bábkového divadla z celého sveta. Táto organizácia vznikla v Československu, v Prahe v roku 1929, a je tak najstaršou divadelnou mimovládnou organizáciou na svete. V tom čase vzniklo aj Československé centrum UNIMA. V roku 1969 bola založená Slovenská sekcia UNIMA, ktorá bola súčasťou Československého centra až do roku 1993. Po vzniku Slovenskej republiky vzniklo samostatné národné centrum.
Cieľom Slovenského centra UNIMA je podporovať a propagovať bábkarstvo, jeho rozvoj, výskum a napomáhať udržiavaniu kultúrneho dedičstva v tejto oblasti a rastu medzinárodných kontaktov.
Ján Ozábal
Ivica Ozábalová
Ida Hledíková
Eva Čárska
Ivan Gontko
Peter Tabaček
Prvým predsedom Slovenskej sekcie bol Ján Ozábal, autor bábkových hier a bývalý riaditeľ Štátneho bábkového divadla. Jeho nasledovníčkou bola bábkoherečka a divadelná dokumentaristka Ivica Ozábalová. Od roku 1990 bola predsedníčkou Ida Hledíková, historička a kritička bábkového divadla. Ďalšími predsedami boli Eva Čárska, dramaturgička Medzinárodného domu umenia pre deti a Ivan Gontko, bábkoherec Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. V súčasnosti je predsedom Peter Tabaček, riaditeľ Bábkového divadla Žilina.
Čestným predsedom Medzinárodného bábkarského zväzu sa stal svetovým kongresom UNIMA menovaný Dr. Vladimír Siváček, kunsthistorik a bývalý riaditeľ, zakladateľ Múzea bábkarských kultúr a hračiek v Modrom kameni.
Na valnom zhromaždení SC UNIMA, ktoré sa konalo 3.2.2024 v Ba na pôde VŠMU, boli schválené nové moderné stanovy nášho občianskeho združenia, ktoré presnejšie vymedzujú kompetencie a povynnosti členov a reflektujú aktuálne právne normy. Stanovy k nahliadnutiu.
Stanovy občianskeho združenia
I.
Názov občianskeho združenia
Slovenské centrum UNIMA
Názov v anglickom jazyku:
Slovak Centre UNIMA
Skratka názvu:
SC UNIMA
II.
Sídlo občianskeho združenia
Bábkové divadlo Žilina
Kuzmányho 6
011 37 Žilina
III.
Ciele a činnosti
3.1. Občianske združenie Slovenské centrum UNIMA je národným strediskom Medzinárodnej bábkarskej únie a ako súčasť medzinárodnej organizácie rešpektuje medzinárodné stanovy UNIMA. UNIMA (Union Internationale de la Marionnette, v preklade Medzinárodná bábkarská únia) je medzinárodná mimovládna organizácia, združujúca ľudí z celého sveta, ktorí prispievajú k rozvoju bábkarského umenia. Svojimi aktivitami slúži humánnym hodnotám – mieru a vzájomnému porozumeniu medzi národmi všetkých rás, politických a náboženských presvedčení a rozličných kultúr.
3.2. Cieľom občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA je podpora a rozvíjanie aktivít v oblasti vzdelávania, kultúrno - spoločenskej činnosti, umeleckej a divadelnej činnosti.
3.3. Občianske združenie Slovenské centrum UNIMA presadzuje slobodu tvorby a možnost' sebarealizácie v ktorejkoľvek umeleckej disciplíne týkajúcej sa bábkového divadla, rešpektujúc slobodnú výmenu názorov a rozvoj osobnosti na princípe etiky, mravnosti
a humanizmu.
3.4. Občianske združenie Slovenské centrum UNIMA je oprávnené nadväzovať priame kontakty so zahraničnými inštitúciami a organizáciami, kde bude presadzovat' záujmy svojich členov.
3.5. Občianske združenie Slovenské centrum UNIMA spolupracuje v rámci svojej činnosti
s kultúrnymi ustanovizňami dodržiavajúc platné právne predpisy. Každý koná len vo svojom mene, je právnickou osobou so samostatnou právnou subjektivitou.
3.6. Ťažisko občianskeho činnosti združenia Slovenské centrum UNIMA je:
informuje zahraničné národné centrá UNIMA o významných bábkarských podujatiach konaných na Slovensku
vymieňa si s Výkonným výborom UNIMA i s národnými centrami UNIMA iných štátov odbornú literatúru a propagačné materiály
spolupracuje pri spracovaní odborných historických, teoretických, propagačných a informačných materiálov s bábkarskou tematikou s inými inštitúciami
svojou činnosťou prispieva k zachovaniu kultúrneho dedičstva, ktoré slovenské bábkarstvo predstavuje a k zachovaniu a rozvoju tradícií slovenského bábkarstva
združenie pracuje výlučne pre tieto, prípadne pre vedecké, edukatívne alebo charitatívne účely, v súlade so zákonmi platnými v Slovenskej republike
združenie dosahuje svoje ciele najmä prostredníctvom:
organizovaním festivalov, konferencií, seminárov, diskusných fór, okrúhlych stolov a pod.
publikačnými aktivitami
umeleckou tvorbou, organizáciou a realizáciou divadelných a filmových diel
organizovanie seminárov, workshopov, sympózii, knižných a filmových prezentácií a výstav ako v národnom tak aj v medzinárodnom meradle
poskytovanie informačného servisu pre členov
IV.
Členstvo
4.1. Členstvo v združení Slovenské centrum UNIMA je dobrovoľné. Členom môže byť každá fyzická osoba staršia ako 18 rokov s trvalým bydliskom v Slovenskej republike a právnická osoba, ktorá súhlasí so stanovami a cieľom združenia. V prípade, že členom združenia je právnická osoba, zastupuje ju na zasadnutiach členskej schôdze, príp. výkonného výboru, osoba oprávnená za ňu konať.
4.2. O prijatí za člena občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA rozhodne výbor združenia hlasovaním a nadpolovičnou väčšinou.
4.3. Členstvo v občianskom združení Slovenské centrum UNIMA vzniká dňom prijatia za člena.
4.4. Členstvo v občianskom združení Slovenské centrum UNIMA zaniká:
vystúpením (dňom doručenia písomného oznámenia o vystúpení predsedovi združenia)
vylúčením (dňom doručenia písomného oznámenia o vylúčení)
neuhradením členského príspevku po dvoch po sebe nasledujúcich rokoch
úmrtím člena
zánikom združenia
V.
Práva a povinnosti členov
5.1. Člen občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA má právo:
podieľať sa na činnosti združenia
voliť a byť volený do orgánov združenia
5.2. Povinnosti občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA člena sú:
dodržiavať stanovy
plniť rozhodnutia orgánov združenia
platiť členský príspevok schválený valným zhromaždením najneskôr do 31. marca príslušného roka
VI.
Orgány združenia
6.1. Orgánmi občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA sú valné zhromaždenie, výkonný výbor, predseda, podpredsedovia a revízna komisia.
6.2. Valné zhromaždenie rozhoduje o základných otázkach združenia, najmä:
o jeho zrušení, o zmenách v stanovách
menuje likvidátora
volí členov výkonného výboru a revízora
kontroluje prácu predsedu a výkonného výboru
schval'uje plán činnosti a výročné správy o hospodárení
schval'uje stanovy, ich zmeny a doplnky
predsedu volí a odvoláva výbor
6.3. Valné zhromaždenie sa schádza podľa potreby, najmenej raz za štyri roky a tiež vždy, keď ho zvolá predseda; ten ho zvolá vždy do 30 dní, ak o to písomne požiadajú najmenej traja členovia alebo revízor združenia.
6.4. Valné zhromaždenie je uznášaniaschopné, ak je zastúpená polovica jeho členov. Na prijatie rozhodnutia je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu.
6.5. Každý člen združenia Slovenské centrum UNIMA má právo navrhnúť kandidáta na člena výkonného výboru. Voľby prebiehajú prezenčne, alebo on line.
6.6. Funkcia predsedu združenia Slovenské centrum UNIMA a funkcia revízora sú vzájomne nezlúčiteľné.
6.7. Štatutárnym orgánom občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA je predseda:
predseda je oprávnený v mene združenia konať a podpisovať samostatne,
v súlade s rozhodnutiami výkonného výboru a valného zhromaždenia
predseda združenia vykonáva právo hospodárenia s majetkom združenia, resp. s majetkom združeniu zvereným
6.8. Výkonný výbor je najvyšším orgánom združenia Slovenské centrum UNIMA v čase medzi zasadnutiami valného zhromaždenia. Úlohou výkonného výboru je presadzovať závery valného zhromaždenia medzi jeho zasadnutiami a prijímať všetky operatívne rozhodnutia zabezpečujúce dosahovanie cieľov združenia:
výkonný výbor pozostáva z deviatich členov združenia Slovenské centrum UNIMA, vrátane predsedu združenia. Je volený valným zhromaždením.
výkonný výbor sa schádza minimálne 4 krát do roka a tiež vždy vtedy, ak o to požiada ktorýkoľvek z jeho členov
platnými rozhodnutiami sú iba tie rozhodnutia výkonného výboru, ktoré sú prijaté nadpolovičnou väčšinou prítomných členov
6.9. Revízor je kontrolným orgánom združenia Slovenské centrum UNIMA, ktorý za svoju činnosť zodpovedá valnému zhromaždeniu. Revízor najmä:
kontroluje hospodárenie združenia, upozorňuje orgány združenia na nedostatky a navrhuje im riešenia na ich odstránenie
kontroluje dodržiavanie stanov
VII.
Zásady hospodárenia
7.1. Občianske združenie Slovenské centrum UNIMA hospodári s hnuteľným a nehnuteľným majetkom.
7.2. Príspevky občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA sú výlučne:
členské príspevky
dotácie
granty
dary
iné príjmy dosiahnuté v súlade so stanovami a všeobecne záväznými predpismi
7.2. Majetok a príjmy občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA môžu byť použité na dosahovanie cieľov združenia a na zabezpečenie jeho vlastnej činnosti.
7.3. Pri zániku občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA rozhoduje o použití jeho majetku valné zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov.
7.4. Výdavkami občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA sú výlučne:
výdavky na podporu účelu združenia
výdavky na správu združenia
7.5. Majetok občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA, výnosy z majetku, príjmy z činnosti v žiadnom prípade nesmú byť použité v prospech súkromnej osoby, alebo inej ziskovej organizácie.
7.6. Hospodárenie občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA sa realizuje podľa schváleného rozpočtu.
VIII.
Zánik združenia
8.1. Občianske združenie Slovenské centrum UNIMA zaniká dobrovoľným rozpustením, alebo zlúčením s iným združením, alebo právoplatným rozhodnutím MV SR o jeho rozpustení.
8.2. V prípade likvidácie občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA rozhodne valné zhromaždenie o menovaní likvidátora.
8.3. Pri likvidácií občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA sa najprv uhradia všetky záväzky združenia.
8.4. Všetky zvyšné aktíva občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA budú prevedené na inú neziskovú organizáciu pôsobiacu v zmysle Preambuly, na kultúrne, charitatívne, vedecké, edukatívne, alebo náboženské účely, alebo na verejnoprávnu inštitúciu.
IX.
Záverečné ustanovenia
9.1. Stanovy občianskeho združenia Slovenské centrum UNIMA nadobúdajú účinnosť dňom schválenia členskou schôdzou valného zhromaždenia.
9.2. Občianske združenie Slovenské centrum UNIMA sa zakladá na dobu neurčitú.
9.3. Občianske združenie Slovenské centrum UNIMA vzniká dňom registrácie ministerstvom vnútra SR.
Schválené na valnom zhromaždení v Bratislave dňa 3. februára 2024
Henryk Ryl (1911-1983), poľský divadelný režisér a výkonný riaditeľ, prezentuje zúčastnené krajiny UNIMA, približne 50. roky
foto prevzaté z UNIMA.org
Preambula
UNIMA (UNION INTERNATIONALE DE LA MARIONETTE)
je medzinárodná mimovládna organizácia pridružená k UNESCO, združujúca ľudí z celého sveta, ktorí prispievajú k rozvoju bábkarského umenia a vkladajú toto umenie do služieb humánnych hodnôt, ako sú mier a vzájomné porozumenie medzi národmi bez ohľadu na rozdielnosť rás, politického alebo náboženského presvedčenia a kultúry, v súlade s uznaním základných práv človeka, tak ako sú definované vo Všeobecnej deklarácií ľudských práv Spojených národov, zo dňa 10. decembra 1948.
PhDr. PaedDr. Vladimír Siváček PhD (1942 – 2005), historik umenia, amatérsky bábkar a zakladateľ Múzea bábkarskej kultúry a hračiek, bol v roku 2004 vymenovaný čestným predsedom Medzinárodného bábkarského zväzu...
Narodil v roku 1942 v Trnave. V 60. rokoch vyštudoval históriu a slovenský jazyk na Pedagogickom inštitúte Univerzity Komenského v Trnave. Neskôr sa intenzívne venoval amatérskemu bábkarstvu v Krajskom dome detí v Trnave. Pravidelne spolupracoval s ďalšími amatérskymi bábkarskými súbormi v regióne Trnavy. V rokoch 1965 – 1971 sa stal Siváček vedúcim detských a dospelých bábkohereckých krúžkov.
Bábkarstvo bolo jeho obľúbenou a milovanou činnosťou. V rokoch 1971 – 1973 sa externe podieľal na výchove bábkového divadla a réžie na Akadémii múzických umení v Prahe na katedre bábkarskej tvorby, ktorá bola v tom čase jedinou vysokou školou v bývalom Československu. Vladimír Siváček pôsobil ako autor a dramaturg bábkových hier a ako režisér v oblasti amatérskeho bábkového divadla, ako aj propagátor bábkového divadla a spolupracovník Slovenskej verejnoprávnej televízie.
V roku 1975 sa stal členom UNIMA av roku 1985 bol zvolený do slovenského predstavenstva UNIMA.
V rokoch 1976 – 1990 vykonával funkciu intendanta Galérie Jána Koniarka v Trnave a od roku 1995 sa stal súdnym znalcom v odbore výtvarné umenie. Vladimír Siváček napísal desať kníh. Medzi inými napr. Osobnosti bábkového divadla na Slovensku, monografia Múzeum Imre Madácha v Dolnej Strehovej.
V druhej polovici 80. rokov vynaložil značné úsilie na zriadenie múzea bábkarstva na Slovensku. Táto veľká ambícia sa naplnila v roku 1993, kedy bolo založené Múzeum bábkarskej kultúry a hračiek v Modrom Kameni ako súčasť Slovenského národného múzea.
Od roku 1995 buduje Múzeum bábkarskej kultúry a hračiek pod vedením svojho intendanta Dr. Vladimíra Siváčka pozoruhodnú zbierku bábok, scén, scén, rekvizít a textov. Jeho snahou sa zbierka múzea značne rozšírila o bábky z európskych a ázijských krajín. Dr. Vladimír Siváček PhD bol okrem iného zakladateľom bábkarského festivalu Modrý Kameň a ako aktívny člen slovenskej UNIMA prispel k propagácii bábkarstva v regióne i v zahraničí. V roku 2004 získal titul Čestný člen UNIMA.
Múzeum bábkarskej kultúry a hračiek nadväzuje na Siváčkov odkaz a snahu propagovať bábkarstvo ako neoddeliteľnú súčasť slovenského a európskeho kultúrneho dedičstva.
Historické dokumenty UNIMA - poskytla pani Ida Hledíková
Svetový deň bábkarstva
21. marec je medzinárodný deň bábkarstva alebo aj bábkového divadla. Bol vyhlásený v roku 2002 Medzinárodným bábkarským zväzom UNIMA.
Obálka knihy UNIMA PRAHA 1929
História UNIMA
UNIMA – medzinárodná bábkarská organizácia - vznikla v Prahe v Československu, 20.mája 1929, na V. zjazde českých bábkarov, na ktorý boli pozvaní hostia z Bulharska, Francúzska, Juhoslávie, Nemecka, Rakúska, Rumunska a Sovietskeho zväzu. UNIMA sa stala prvou medzinárodnou divadelnou organizáciou. Nasledovali ďalšie stretnutia: 1929 – Paríž, 1930 - Liege, 1933 - Ljubljana, v r. 1939 bolo stretnutie členov UNIMA posledné.
Vybudované vzťahy medzi bábkarmi nepretrhla ani II. Svetová vojna a organizácia ďalej pokračovala vo svojej činnosti. V roku 1957 to boli opäť Česi, ktorí iniciovali prvé povojnové stretnutie UNIMA na kongrese v Prahe. V dôsledku toho sa UNIMA rozrástla zo skupiny dobrých priateľov na modernú a aktívnu organizáciu. Uskutočnilo sa 12 Kongresov UNIMA, ktoré boli spojené s významnými medzinárodnými festivalmi. V roku 1980 sa konal Kongres prvý krát mimo Európu – vo Washingtone D. C., USA, v roku 1988 v Ázii – v mestách: Nagoyi, Lidě, Tokio. Kongres v Ľubľane v roku 1992 priniesol modernizáciu štatútu a významný pokus o oživenie a príťažlivosť UNIMA pre novú generáciu bábkohercov a milovníkov tohto umenia. Nové plány zahŕňali nielen pomoc tým, ktorí si chcú prehĺbiť svoje vedomosti a zručnosti v oblasti bábkarstva, ale aj priateľskú pomoc v nových oblastiach výskumu, ako je pedagogika a terapia.
Od osemdesiatych rokov sme boli svedkami skutočnej explózie nových centier a členov zo všetkých kontinentov mimo Európy. Tieto nové centrá sa zriaďujú podľa nových kritérií, ako je napríklad Komisia pre Áziu a Ameriku, s cieľom uľahčiť komunikáciu a prevziať nové úlohy. Po štyridsiatich rokoch v Prahe UNIMA po prvýkrát mení svoje sídlo: generálny sekretariát sa sťahuje do poľskej Varšavy, kde zostáva osem rokov. V roku 1980, sa presťahoval do Charleville-Mézières vo Francúzsku, na miesto, ktoré je známe svojím svetovým festivalom. Od roku 1980 v ňom sídli nielen UNIMA, ale aj Institut International de la Marionnette. Generálny sekretariát UNIMA tu pracuje v priestrannom centre, kde sa pravidelne stretávajú aj návštevníci z celého sveta.
Od založenia UNIMA v roku 1929 sa svet zmenil a zmenila sa aj samotná UNIMA. Stala sa uznávanou a rešpektovanou svetovou organizáciou. Výrazne sa rozšírilo aj spektrum aktivít UNIMA. Tento jav súvisí s oveľa väčším významom, ktorý sa teraz pripisuje bábkovému divadlu. Bábka sa dnes používa vo všetkých súčasných divadelných žánroch vrátane masmédií. V divadle, filme, vzdelávaní, terapii sa bábka stáva, ako každé umenie prostriedkom spájania ľudí a boja proti neznášanlivosti a násiliu. Dlhá tradícia nesmie stáť v ceste tomu, aby sa UNIMA stala dynamickou organizáciou. Nesmie zabudnúť na humanistickú myšlienku priateľstva a porozumenia obsiahnutú v jej preambule. UNIMA je za to zodpovedná nielen svojim členom, ale všetkým tým, ktorých životy obohatil duch a krása bábky.
Historické dokumenty UNIMA - poskytla pani Alena Štefková
Štruktúra UNIMA
Členovia:
Kongres
Kongres je vrcholným orgánom UNIMA tvorí ho zvolená rada a všetci členovia UNIMA prítomní na kongrese. Hlasovacie právo majú iba členovia rady. Kongres UNIMA sa koná raz za štyri roky.
Rada
Tvoria ju zástupcovia každej členskej krajiny, demokraticky zvolení pred každým kongresom a akreditovaní reprezentanti zvolení radou. Rada sa schádza každé dva roky, z toho jedenkrát medzi kongresmi.
Výkonný výbor, prezident, generálny sekretár
Výkonný výbor riadi činnosť UNIMA medzi kongresmi.
Prezident UNIMA je prezidentom rady.
Generálny sekretár zodpovedá za medzinárodné kontakty a informácie, za organizovanie práce Výkonného výboru a financie.
Komisia
Aktivity UNIMA sa uskutočňujú prostredníctvom činností jednotlivých komisií. Každá komisia je vedená členom Výkonného výboru. V súčasnosti sú to tieto komisie:
-Humanitas
-Komisia pre Afriku
-Komisia pre Áziu a Tichomorie
-Komisia pre Blízky východ a severnú Afriku
-Komisia pro Európu
-Komisie pre komunikáciu a vzťahy s verejnosťou
-Komisia pre kultúrne dedičstvo, múzea a dokumentačné strediská
-Komisia pre medzinárodné festivaly
-Komisia pre mládež
-Komisia pro odborné vzdelávanie
-Komisia pre publikácie a súčasnú tvorbu
-Komisia pre spoluprácu
-Komisia pre tri Ameriky
-Komisia pre výskum
-Komisia pre vzdelávanie, rozvoj a terapiu
-Štatutárna komisia
Národné strediská a reprezentanti
Národné stredisko UNIMA môže byť vytvorené dvomi spôsobmi:
a) najmenej desiatimi členmi (individuálnymi alebo kolektívnymi) z jednej
krajiny
b) už existujúcou bábkarskou organizáciou
V krajine v ktorej národné stredisko nie je, môže generálny sekretár UNIMA so súhlasom členov tejto krajiny a odporučením Výkonného výboru, poveriť jedného člena funkciou reprezentanta UNIMA. Jeho úlohou je rozvíjať vzťahy medzi bábkarmi s cieľom vytvoriť národné stredisko.
V krajine môže existovať iba jedno národné stredisko, ktoré môže mať regionálne sekcie. Žiadosť na vytvorenie národného strediska sa predkladá Výkonnému výboru.
Ciele a prostriedky
Cieľom UNIMA je propagovať rozvoj bábkarského umenia a to nasledovne:
-Podporovať, všetkými možnými spôsobmi komunikáciu, medzi bábkarmi zo všetkých krajín a kontinentov.
-Organizovať kongresy, prednášky, festivaly, výstavy a súťaže, pod záštitou UNIMA.
-Pomáhať členom UNIMA pri zaisťovaní ich demokratických, syndikátnych, finančných a právnych záujmov v oblasti ich profesionálnych aktivít.
-Podporovať profesionálne vzdelávanie, prehlbovať historický, teoretický a vedecký výskum.
-Udržiavať bábkarskú tradíciu, podporovať obnovu bábkarského umenia.
-Propagovať využitie bábok na rozvoj estetickej a etickej výchovy.
-Spolupracovať s ďalšími organizáciami, ktoré majú podobné ciele.
Budúcnosť UNIMA
Hlavnými cieľmi UNIMA sú a naďalej budú vo všetkých smeroch kontakty a výmeny medzi bábkarmi, milovníkmi bábok a organizátormi zo všetkých kontinentov. Propagovať, šíriť a podporovať rozvoj bábkarského umenia. Posledný kongres zdôraznil zásadný význam dobrej komunikácie medzi generálnym sekretariátom, národnými centrami a členmi a povzbudil celú organizáciu, aby využívala všetky moderné informačné prostriedky, ako je internet a e-mailové adresy. Komisia pre komunikáciu a uverejňovanie bude podporovať nové možnosti výmeny informácií. Jednou z najťažších úloh, aké si UNIMA stanovila, je vydanie Celosvetovej encyklopédie bábkarského umenia, ktorá je nielen splnením starého sna zakladateľov UNIMA, ale je aj jedinečným zdrojom pre všetkých bábkarov a milovníkov divadla a dôkazom uznania dôležitosti tohto divadelného umenia.
Medzi ďalšie plány patrí pravidelné zasielanie bulletinu členom generálneho sekretariátu.
UNIMA v súčasnosti so štatútom mimovládnej organizácie pridruženej k UNESCO, prešla od svojho založenia dlhú cestu a v dnešnom kultúrnom svete sa teší veľkému uznaniu. Vďaka energii a dobrej vôli svojich členov má UNIMA svetlú budúcnosť.